Skip to main content
District Court of
Western Australia
Print page
  • Small Text
  • Medium Text
  • Large Text

Daily Court List

Note: you may wish to use your browser's "Find" function to facilitate searching. This should be available from the "Edit" menu on your browser

The daily court list for: 24 October 2018

The Court is open to the public.


Criminal

before his Honour Judge McCann 
in Court 5-4
At 13:30
The State of Western Australia v Aaron John DZIDUCH (IND 331/2018)
 Sentencing
The State of Western Australia v Aaron John DZIDUCH (IND 872/2016)
 Sentencing
The State of Western Australia v Aaron John DZIDUCH (IND 1728/2018)
 Sentencing

before his Honour Judge Stavrianou and a Jury
in Court 5-3
At 10:00
The State of Western Australia v Heath Harold ROACHE (IND 1390/2017)
 Trial with Jury

before his Honour Judge Goetze and a Jury
in Court 4-4
At 10:00
The State of Western Australia v Dung Chi NGUYEN (IND 2295/2016)
 Trial with Jury

before her Honour Judge Davis and a Jury
in Court 3-3
At 09:30
The State of Western Australia v SALVATORE OTRANTO (IND 430/2017)
 Trial with Jury

before his Honour Judge Stone 
in Court 5-2
At 09:15
The State of Western Australia v Jack William CARPENTER (IND 375/2018)
 Sentencing

before her Honour Judge Braddock 
in Court 3-2
At 09:30
The State of Western Australia v Wesley UGLE (IND 2069/2017)
 Sentencing

before her Honour Judge Vernon and a Jury
in Court 4-1
At 10:00
The State of Western Australia v Geoffrey Norman DENNIS (IND 325/2018)
 Trial with Jury
The State of Western Australia v Troy Robert WRAY (IND 325/2018)
 Trial with Jury

before his Honour Judge Quail and a Jury
in Court 6-3
At 10:00
The State of Western Australia v Bradley Seath STRANACK (IND 1717/2017)
 Trial with Jury

before her Honour Judge Burrows and a Jury
in Court 3-1
At 10:00
The State of Western Australia v DARREN EVANS (IND 852/2017)
 Trial with Jury

Civil

before her Honour Judge Glancy 
in Court 6-2
At 09:30
Sulub v Tyres4u Pty Ltd (CIV 3654/2016)
 Judgment

Albany Circuit

before a Judge and a Jury
 
At 10:00

Bunbury Circuit

before a Judge and a Jury
 
At 10:00

Derby Circuit

before a Judge 
 
At 09:30

before a Judge and a Jury
 
At 10:00

Esperance Circuit

before a Judge 
 
At 09:15

before a Judge and a Jury
 
At 10:00

Karratha Circuit

before a Judge and a Jury
 
At 09:30

before a Judge and a Jury
 
Not Before 14:15

Chambers

before his Honour Judge Scott 
in Court 1-3
At 14:15

before The Principal Registrar 
on Level 1
At 09:30

before Registrar Kingsley 
in Hearing Room 101
At 09:30

before Registrar Kubacz 
in Hearing Room 104
At 09:30

before Deputy Registrar Harman 
in Court 1-2
At 09:30

before Deputy Registrar Harman 
in Court 1-2
At 11:00

Judges Special Appointments

In Judge's Chambers, before his Honour Judge Scott in Court 1-3
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 14:15 1  APP  39/2018    Buxton v Ausdrill Ltd
At 14:15 1  APP  39/2018    Buxton v Ausdrill Ltd

Registrars Chambers

In Deputy Registrar's Chambers, before Deputy Registrar Harman in Court 1-2
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:30 1  CIV  2224/2016    Wheaton-Rees v St John of God Health Care Inc
At 09:30 2  CIV  4140/2016    Wealth Psychology Pty Ltd v Morhall
At 09:30 3  CIV  4819/2016    Stewart v Wilson
At 09:30 4  CIV  1383/2017    Naprelac v GCS Rapid Access Pty Ltd & Another
At 09:30 5  CIV  1384/2017    Glover v GCS Rapid Access Pty Ltd & Another
At 09:30 6  CIV  3140/2017    Grand Hotel Boulder v B Fraser & M Fraser Trading As All Care Asbestos Removal VIC
At 10:00 7  CIV  1713/2017    Sheehy v Luff & Another
At 10:00 8  CIV  3139/2017    Conlan v O'Neill & Another
At 10:00 9  CIV  345/2018    Philipoff Pty Ltd v Williams
At 10:00 10  CIV  2675/2018    Credit Corp Services Pty Ltd v Dwyer

Pre Trial Conferences

In Principal Registrar's Chambers, before The Principal Registrar on Level 1
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:30 1  CIV  2046/2012    O'Brien v Edwards
At 09:30 2  CIV  2308/2016    Fisher v Scott
At 09:30 3  CIV  3020/2017    Attwood v Gill & Another
At 09:30 4  CIV  276/2018    Munro v Virgin Australia Airlines Pty Ltd
At 09:30 5  CIV  375/2018    Palmer v Robeson
At 09:30 6  CIV  1663/2018    Sindel v Thomas
At 09:45 7  CIV  3320/2015    Isaacs v Kickett
At 09:45 8  CIV  3810/2016    Palermo v Singh
At 09:45 9  CIV  4327/2017    Suppressed
At 09:45 10  CIV  4445/2017    Skelton v McIntyre
At 10:00 11  CIV  1454/2017    Canning v Little
At 10:00 12  CIV  3833/2017    Conquest Corporate Pty Ltd as Trustee for the Butterworth Property Trust v Forsyth Engineering Pty Ltd & Another

Mediation

In Registrar's Chambers, before Registrar Kingsley in Hearing Room 101
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:30 1  CIV  2231/2018    Greenland Legal Pty Ltd v Woolworths Pty Ltd & Another

Mediation

In Registrar's Chambers, before Registrar Kubacz in Hearing Room 104
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 09:30 1  CIV  4367/2017    Craig v AON Superannuation Pty Ltd & Another

Special Appointments

In Deputy Registrar's Chambers, before Deputy Registrar Harman in Court 1-2
Sitting TimeSequenceFile NumbersParties
At 11:00 1  CIV  1434/2018    Sulemanoski v Woolworths Group Ltd